GA tracker

čtvrtek 31. března 2011

Canon 60D, jaký je?

Canon 60D + EF-S 17-85 IS
Sophiina volba, tak bych shrnul výběr nového těla DSLR. Možná jsem moc náročný, ale tělo jaké by se mi líbilo nikdo nevyrábí. Z každého bych bral něco (to nejlepší samozřejmě). Z Nikon D7000 příjemně malou velikost, kovové tělo a kvalitu zpracování. Z Canonu jeho ovládání a bajonet kompatibilní s objektivy EF/EF-S a ze Sony vestavěnou GPS. Nakonec jsem se rozhodl pro Canon, přeci jen 3 Canon objektivy byl nejpádnější důvod. A jaký je v porovnání s Nikon D7000 (který jsem měl možnost minulý týden na jeden den vyzkoušet) a předchozím Canon 400D?
Hodnocení bude velice subjektivní, založené na mé vlastní zkušenosti se všemi přístroji. Spíš jde o první dojmy z přístrojů, než dlouhodobé zasvěcené zkoumání. Poslední 4 roky fotím s Canon 400D, takže jsem touto značkou značně ovlivněn. Toť vše úvodem ...

Canon 60D je

  • velice dobrá zrcadlovka, to především. Předchozí 400D proti němu vypadá jako dětská hračka. 
  • parádní na ovládání (pro Canonisty). Když jsem ho vzal v prodejně poprvé do ruky, hned jsem věděl co kde zmačkout, nastavit, poladit abych dosáhl kýženého výsledku.
  • plasťák, tělo je plastové, stejně jako u nižší třídy. Plasty ne všude přesně doléhají, což trochu kazí radost. Naproti tomu Nikon D7000 je hodně outdorový, malé kovové tělo vypadá a asi i bude téměř nezničitelné.
  • rychlý tak akorát. Nikon má sice sériové snímání o 1 snímek za sekundu rychlejší, ale proti předchozímu Canon 400D je to rychlík. 
  • na SD karty, stejně jako většina DSLR nižší a střední třídy. Sbohem CF a otravná externí čtečko karet.
  • příjemný do ruky. Asi je to velikostí těla, ale mě (i mé ženě) se velice dobře drží a ovládá. U Nikonu jsem měl problémy, ale to bude tím Canonistou :-)

Canon 60D není

  • tak profi jako Nikon D7000. Již jsem zmínil kovové tělo, dále je to 39 ostřících bodů proti 9, 2 uživatelské módy proti jednomu, 2 sloty na SD kartu a určitě ještě něco, akorát teď si zrovna nemůžu vzpomenout. 
  • tak rychlý na použití. Mám na mysli výklopný display. Je to parádní věc, hlavně při natáčení videa, nebo focení ze stativu, to jo. Dám příklad běžné situace z cestovatelské fotografie. Vidím něco, nějaké zvíře například a honem rychle ho chci vyfotit a rychle zkontrolovat jak se fotka povedla a ejhle, display je schovaný. Je dobře, že se při přepravě nepoškrábe, ale to má Nikon mnohem lépe vyřešeno snímatelným plexisklem.
  • tak citlivý i když ne o moc. Nevím kdo používá vysoké ISO při focení v noci, ale já třeba ano. Stativ mám, ale většinou v kufru v autě a ne po ruce když ho potřebuji.
  • tak malý jako předchozí Canon 400D nebo Nikon D7000. Pro někoho je to výhoda, pro cestovatele spíš nevýhoda a pro mě ... no zatím nevím...
Tak to by bylo vše co mě po dvou dnech s novým Canonem, případně po jednom dni s Nikonem napadá. Pokud jste si tento článek vygooglili, dočetli až sem a stále nevíte, nechte mi komentář, třeba vám mohu usnadnit nějaké věci při rozhodování. Z vlastní zkušenosti vím, že je to velký vnitřní boj, proto jsem také napsal tento a předchozí blog post.

[12.4.2011] Několik mých zkušebních fotek na picase, aneb jak se seznamuji s novým Canonem. Foceno objektivy Canon EF-S 17-85 IS a Canon EF 70-300 IS.
Okomentovat