GA tracker

pátek 25. března 2011

Jaký vybrat? Canon 60D, nebo Nikon D7000

Jsem Canonista, proto nečekejte objektivní recenzi, nebo srovnání obou zrcadlovek. Srovnáních a recenzí obou přístrojů jsem na netu přečetl spousta a čím dál tím víc nevím jestli Nikon, nebo Canon.

Nikon D7000, dpreview.com foto Canon 60D, dpreview.com foto

Chci náhradu za již morálně zastaralý Canon 400D a myslel jsem si, že mám jasno. Mám 3 Canon objektivy, tak prostě sáhnu po posledním kousku z vyšší třídy od Canonu, ale je to tam teď poněkud složité. Řada x0D se poněkud zkomplikovala. Náhradou za 50D je spíš 7D, k tomu 550D je podle recenzí vznikající a Canon 60D je někde mezi, spíš blíž k 550D. Teláček jsem stejně mockrát nenasadil, uvažuji spíš o něčem takovémto a proto mi Nikon D7000 nedá spát.
Nedal mi spát natolik, až jsem si ho půjčil od kamaráda z práce a vyrazil na 4 hodinovou toulku po Praze. Bylo mi jasné, že Nikon D7000 bude ve všech ohledech výkonnější než 4 roky starý Canon. Šlo mi spíš o to zjistit jak se ovládá a jestli si po 4 letech s Canonem dokážu ochočit Nikon. A jaké jsou mé postřehy?

 • Je příjemně malý, stejně jako stávající Canon 400D, přitom hodně bytelný. Hořčíkové tělo a důkladné utěsnění je hodně vidět. Působí na mně hodně outdoorovým dojmem, což je přesně to co chci. Vzhledově se mi Nikon D7000 moc líbí.
 • Pohled do hledáčku způsobuje závratě :-). Disponuje 100% pokrytím snímané scény, 39 zaostřovacích bodů také působí majestátně, k tomu mraky informací, které jsou shodné se stavovým displayem. Radost pohledět... 
 • Je kurevsky rychlý, jak ostření, tak sekvenční snímání, doufám že Canon 60D bude taky takový
 • Automatické nastavení ISO mě hodně bavilo. Nastaví se horní a dolní mez, minimální čas a hotovo. Vzhledem k tomu, že za tmy je ISO 6400 hodně dobře použitelné, je to dost silná zbraň. RIP Canon 400D a šumící ISO 800+.
 • Dvě různá "kolečka" pro nastavení času a clony se dají naplno využít pouze v manuálním režimu. Mě tato vychytávka moc nezaujala. Hlavně v kombinaci s libovolným tlačítkem (ISO, WB, kompenzace EV, ...) jsem váhal kterým točit.
 • LCD display je luxusní a fotky na něm vypadají líp, než následně na monitoru počítače. To je ale společné většině novým přístrojů.
 • Přepínání režimů AF se dělá tlačítkem na přední straně přístroje. Tlačítko je umístěné na páčce přepínající manuální / automatické ostření. Levou rukou jsem zvyklý zoomovat a pravou intuitivně ovládat tělo fotoaparátu, takže mi to moc nešlo. Navíc po stisku tlačítka se jedním kolečkem přepíná mezi automatickým / manuálním výběrem bodů a druhým kolečkem počet aktivních ostřících bodů. Nikdy jsem nevěděl které je které.
 • Konkrétní ostřící bod se vybírá pouze na zadním straně přístroje vícesměnným ovladačem, což mi vzhledem k 39 bodům přišlo dost pomalé a nervy-drásající. Ani jedno kolečko jsem nedokázal k výběru ostřícího budu znásilnit.
 • Pan Neff v recenzi vytýká lehké přeexponování snímků, které je dobré kompenzovat -0,7 EV a má pravdu.
 • Oproti Canonu je na Nikonu přehozeno přední kolečko a spoušť. U Canonu je spoušť v takovém žlábku, takže ukazováček padne přímo na ni. Na Nikonu je tradičně na hlavním za/vypínači a ne vždy jsem ji trefil.
 • Po focení jsem měl pravou ruku pěkně vykřečovanou. Jednak váha 780g + objektiv je o dost víc než na co jsem zvyklý, ještě větší problém mi dělalo zkroucení prstů na ovládacích prvcích.
Následující grafík jsem si půjčil na dpreview.com, ve kterém jsem nakliknul srovnání Canon 60D a Nikon D7000. Bíle trojúhelníčky jsou Nikon, to zbylé Canon. Nikon je celkově o 1% lepší :-)


Nikon D7000 je skvělý a v recenzích vychází líp než Canon 60D. Kdybych si kupoval první zrcadlovku, nebo moje první by byla Nikon, vůbec bych se nerozhodoval. Jsem moc rád, že jsem si s D7000 mohl zafotit a ještě jednou děkuji Filipovi za půjčení. Protože je ovládání tak jiné a za měsíc vyrážíme se ženou na cestu (kvůli které chci nové tělo) půjdu do 60D od Canonu.
Pro zájemce výběr z fotek ze 4 hodinové procházky, zapněte si EXIF ať víte o co jde.
Okomentovat